DNS Yayılımı Nedir?

Alan adınızın isim sunucularınıza herhangi bir değişiklik yaptığınızda, bunun internet üzerine yansıtılması gerekir. Bu işlem, genellikle 24-48 saat aralığında sürer ve DNS Yayılımı olarak adlandırılır.

Neden bu kadar süre beklemek zorundasınız?

Dünya üzerindeki tüm İnternet Servis Sağlayıcıları(ISPs) websiteniz onların ağı üzerinden çalıştığında alan adlarınızın DNS’inin bir kopyasını saklar. Bunu websitenizi bir sonraki sefer bir ziyaretçi ziyaret ettiğinde sitenizin daha hızlı yüklenmesi için yaparlar. Ancak, alan adınızın DNS’ini veya isim sunucularını değiştirdiğinizde, bu kopya veya önbellek hemen temizlenmez ve İnternet Servis Sağlayıcıları’nın önbelleği temizleyip yeni DNS bilgisi ile kopyanızı temiz bir kopya olarak saklaması için beklemek zorunda kalır.

Bu süreci hızlandırabilir miyim?

Bu süreci hızlandırmanız mümkü değildir. Ancak, kesinti etkiler en aza indirmek için yayılımı için planlayabilirsiniz.

Çalışmama süresini en aza indirmek için ipuçları – Yeni sunucunuza web içeriğinizi yüklediğinizde, tüm ziyaretçileri yeni sunucuya yönlendirmek için DNS Kayıtlarınızı varolan DNS bölgesine ekleyebilirsiniz(büyük ihtimalle eski sunucunuzda). Bu DNS Yayılımı beklemekten çok daha hızlı gerçekleşecektir. DNS Kayıtlarınızı yeni sunucuyu gösterecek şekilde yönlendirdiğinizde, isim sunucularınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Yayılımın tamamlandığını nasıl anlarım?

Ne yazık ki, yayılımın bitip bitmediğini takip etmek için herhangi bir araç yoktur. Whois kontrolü, ping veya traceroute(rota takibi) testi bile yayılımın bitip bitmediğini belirtemez. WhatsMyDNS gibi bazı araçlar yayılım ile ilgili bazı bilgiler verir. Ancak, yayılımın tam olarak bitiş süresini göstermez.

DNS üzerinde değişiklikler yaptığımızda, arkamıza yaslanıp rahatlamamız gerekmektedir. Değişiklikler 1-2 gün içerisinde etkin olacaktır (Max 48 saat).